تلکس Oruj.ir | عروج: شهيد حججي فرصتي استثنائي براي اهالي فرهنگ
دوشنبه، 6 شهریور 1396 - 17:26     کد خبر: 3956

حماسه‌اي كه شهيد حججي آن را رقم زد در واقع حماسه غيرت و شجاعت است و بايد دانست كه اخلاص بچه هاي رزمنده سبب موفقيت و فتح و فتوحاتي شده كه ما به آن ها مي باليم.

به گزارش عروج؛ كارشناسان حوزه فرهنگي هميشه يكي از ضعف هاي كارفرهنگي را عدم الگو سازي و اسطوره سازي براي جامعه مي دانند و بي توجهي به فرصت ها و ظرفيت هاي فراوان پيش آمده را آسيبي بزرگ براي كشور بيان ميكنند. در اين باره با محمد شهباز مسئول موسسه شهدايي عرشيان كه سوابقي در اين حوزه دارد به گفتگو نشستيم.

 

محمد شهباز در گفت‌وگو با عروج با اشاره به شهادت شهيد محسن حججي  اظهار داشت: اتفاقي كه براي شهيد حججي رخ داد يك حماسه مانند حماسه هويزه، حماسه شكست حصرآبادان، آزاد سازي خرمشهر بود.

 

وي افزود: حماسه‌اي كه شهيد حججي آن را رقم زد در واقع حماسه غيرت و شجاعت است و بايد دانست كه اخلاص بچه هاي رزمنده سبب موفقيت  و فتح و  فتوحاتي شده كه ما به آن ها مي باليم.

 

مسئول موسسه شهدايي در مسير عرشيان گفت: اين ايمان و اخلاص رزمندگان است كه سبب نتيجه گيري  و به هدف رسيدن عمليات ها و اهداف مي شود . حماسه شهيد حججي ثابت كرد كه فراتر از ابزار هاي جنگي و مادي دنيوي آن چيزي كه مي ماند اخلاص و ايمان رزمندگان است.

 

شهباز تصريح‌كرد: بنا به فرموده حضرت آقاي شهدا از سيم خاردار نفسشان عبور كردند كه حال مي توانند از اين موانع مادي و ظاهري دنيا عبور و نتيجه بگيرند. قطعا شهيد حججي يك فرد خود ساخته است و مدت ها بر معنويات، اخلاص و دينداريش كار كرده بود.

 

وي با بيان اينكه شهيد حججي چشم هاي خود را به افق پيروزي نهضت اسلام بسته بود، عنوان كرد: شهيد حججي توانست مسير كمال را كه آرزوي هر انسان فرهيخته‌اي است؛ طي كند و قطعا به آن هدف و آرزوي خود رسيد. مقام شهيد مقامي است  كه كمترين وصفش  زنده بودن است .

 

مسئول موسسه شهدايي در مسير عرشيان به آسيب شناسي حماسه‌هاي ماندگار از جمله حماسه شهيد حججي پرداخت و گفت: تاكنون ما نتوانستيم به درستي از حماسه هاي اسطوره‌هايمان بهره لازم را ببريم.

 

 

وي تصريح كرد: حماسه هاي اتفاق افتاده در طول دوران انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و حا حاضر اگر در دست دشمنان ما بود تا كنون  از اين حماسه‌ها كلي اسطوره ساخته بودند.  شهيد حججي همان ظرفيت بزرگي  است كه ما مي‌توانيم آن را براي قشر جوانان و نوجوانان به يك  الگو و اسطوره تبديل كنيم.

 

شهباز استفاده نكردن از ظرفيت‌هاي شهدا را يك ضعف دانست و بيان كرد:  شهيد با پاي و ايمان شخصي خود جنبشي را در جهان ايجاد و همه عالم را  به خود معطوف كرده اما متاسفانه ما براي استمرار اين واقعه مانند حضرت زينب (س) و حضرت سجاد (ع) تلاشي نمي‌كنيم.

وي تصريح كرد: واقعه كربلا و اسطوره شدن امام حسين (ع) به دليل حماسه سازي ها و استفاده از ظرفيت‌هاي موجود توسط حضرت زينب(س) و امام سجاد (ع) بود  و اگر اين دو عزيز اهل بيت آن زمان به اصطلاح امروزي به كار رسانه‌اي نمي‌پرداختند هيچ چيزي از واقعه كربلا نمي ماند.

 

مسئول موسسه شهدايي در مسير عرشيان گفت: براي استفاده از ظرفيت هاي شهدا      مي توان از هنر كمك گرفت و با استفاده از ساخت، مستند ، فيلم، انيميشن،  بازي و عروسك با محوريت شهيد حججي استفاده لازم را براي كوكان و نوجوانان مهيا ساخت.

 

وي با بيان اينكه براي معرفي رشادت‌هاي شهيد محسن حججي نبايد از ظرفيت‌هاي رسانه ها غافل شد، افزود: حضرت آقا تاكيد كردند كه حادثه منا نبايد فراموش شود اما به نظر بنده اين حادثه را به آن شكلي كه حضرت آقا انتظار داشتند نتوانستيم حفظ و اطلاع رساني كنيم.

 

شهباز  ماندگاري حماه شهيد حججي را مسلتزم يك مهندسي فرهنگي دانست و تصريح كرد: بايداز ظرفيت‌هايي كه در اين بازه زماني اتفاق افتاده از طريق هنر استفاده كرد. بايد با استفاده از هنر و ظرفيت‌هاي اين حوزه الگوهاي جوانان را از ستاره‌هاي هاليوود به شهيد حججي‌ها رساند.

 

وي  عنوان كرد: بايد از ظرفيت ادبيات هنر البته از طريق تقسيم بندي مخاطب استفاده كرد به عنوان نمونه براي مخاطب كودك و نوجوان بايد از فضاي انيميشن، عروسك و لوازم تحرير استفاده كنيم.

 

مسئول موسسه شهدايي در مسير عرشيان سرودهاي حماسي از جمله ظرفيت‌هايي دانست كه مي‌توان از آن براي قشر جوان استفاده كرد و به وظايف دستگاه‌هاي دولتي به عنوان متولي اشاه كرد و  گفت: دستگاه‌هاي دولتي دستگاه‌هاي انقلاب اسلامي هستند و يكي از وظايفشان القا مفاهيم و ظرفيت‌هاي مثبت ايجاد شده است اما تجربه نشان داده  تا حركت هاي خود جوش مردمي شكل نگيرد دستگاه هاي  دولتي تكاني نمي‌خورند.

 

وي پياده روي بزرگ اربعين و اردوهاي جهادي را از جمله حركت هاي خودجوش مردمي عنوان كرد و افزود: برنامه‌هاي بزرگ ابتدا از طريق حركت هاي خودجوش مردمي نمايان شد و بعد از مردم دستگاه‌هاي رسمي مجبور شدند كه وارد ميدان شوند و به ارائه خدمت بپردازند.

 

شهبار گفت: نيروهاي مردمي، بچه‌هاي مسجدي و موسسات مذهبي براي القا پيام شهدا و ماندگاري حماسه اين عزيزان در جهان بايد به صورت خوجوش وارد ميدان شوند.

 

وي افزود: قرار است از ظرفيت پياده روي درمسير عرشيان كه هر ساله به سمت يادمان هاي دفاع مقدس انجام ميشودامسال نيز هرچه بهتر و بيشتر براي معرفي و تعميق و انس با فرهنگ ايثار و شهادت استفاده كنيم.


برگشت به تلکس خبرها