تلکس Oruj.ir | عروج: فرصت طلايي وحدت عاطفي جامعه به بركت خون شهيد حججي
پنجشنبه، 26 مرداد 1396 - 07:22     کد خبر: 3954

به گزارش عروج؛ پس از شهادت شهيد حججي و عكس العمل و توجه ويژه مردم و هنرمندان به اين شهيد بزرگوار لازم ديديم ابعاد مختلف اين رويداد را بررسي نمائيم. لذا با يكي از چهره هاي هنري خوزستان در اين رابطه به گفتگو نشستيم. حجت الاسلام سيدمهدي شفيعي شاعر جوان خوزستاني در گفتگو با پايگاه خبري عروج درخصوص ايثارگري و نحوه شهادت شهيد حججي اظهار داشت: اين امر هم از لحاظ اجتماعي و هم از لحاظ هنري قابل بررسي است.


وي با اشاره به انتشار تصاوير متاثركننده از نحوه اسارت اين شهيد ادامه داد: مساله شهيد حججي اتفاق خاصي است. آنچه بنظر مي رسد آنكه اين الطاف از جانب خداوند متعال به جامعه ما مي تابد.

حجت الاسلام شفيعي يادآور شد: آنچه امروز در جامعه به آن احتياج مبرم است و مقام معظم رهبري نيز تاكيد ويژه اي بر آن دارند، وحدت مي باشد.

وي با تاكيد بر اينكه وحدت جامعه تحت هر شرايطي بايد حفظ شود، خاطر نشان كرد: وحدت نظام بايد باوجود تمام اختلاف نظرها، رقابت هاي سياسي و اجتماعي حفظ شود.

اين فعال فرهنگي با اشاره به اينكه يكي از راه هاي حفظ وحدت دست گذاشتن بر روي عواطف و مباني مشترك است، گفت:دستيابي به اين وحدت گاهي تحليلي و گاهي با استفاده از مفاهيمي همچون شهادت است.


وي  با بيان اينكه رهبري به عنوان ديده بان امت اسلامي است، افزود: در برخي موارد اتفاقاتي رخ مي دهد كه عواطف مشترك جناح هاي سياسي با تمام اختلاف نظرها و رقابت هاي سياسي جريحه دار مي شود.

حجت الاسلام شفيعي با اشاره به اينكه اين مباني مشترك، مفاهيم ارزشي است، افزود: اتفاقاتي همچون نحوه شهادت شهيد حججي يك‌تلنگر براي كل جامعه است تا مردم بدانند كساني هستند كه اينگونه ايثار كنند.

وي با بيان اينكه خون شهدا يك محور وحدت براي جامعه است، يادآور شد: افرادي كه از جامعه ارزشي و مذهبي فاصله گرفته اند هنوز ريشه هايي از اين مفاهيم در وجودشان قرار دارد.

شاعر خوزستاني با اشاره به اينكه اين امر اهميت دارد كه وحدت بر چه محوري شكل مي گيرد، خاطر نشان كرد: در برخي موارد وحدت حول محورهاي نامقدس شكل مي گيرد كه قطعا امر نامباركي است.


وي با بيان اينكه اين اتفاقات (شهادت محسن حججي) از نظر اجتماعي نه تنها تلنگري براي جامعه هستند بلكه جزو محورهاي ارزشي هستند كه وحدت حول آن‌ها شكل مي‌گيرد، گفت: به عقيده بنده شهادت محسن حججي به ويژه با انتشار عكس ايشان سبب شد كه عواطف تمامي اقشار جامعه برانگيخته شود.

وي وحدتي كه براساس ارزش شكل گرفته باشد را مقدس عنوان كرد و در پاسخ به وسالي مبني براينكه با توجه به حوادث اخير وظيفه جوانان انقلابي چيست، افزود: روايتي وجود دارد كه مي‌گويد در ايام عمر براي انسان‌ها نسيم‌هايي از خداوند در اختيار انسان‌ها قرار ميگيرد كه آدم ها نبايد آن‌ها را از دست بدهد اما جامعه انساني مختار است و اين سبب مي‌شود كه هيچ تضميني براي استفاده مناسب از اين نعمت‌ها وجود نداشته باشد.

ايشان تصريح‌كرد: بنابراين وظيفه جوانان انقلابي به ويژه پيشگامان جامعه ما از جمله افرادي كه در جامعه تاثيرگذاري بيشتري دارند استفاده از سرمايه عظيمي  است كه خداوند در اختيار آن‌ها قرار داده و ديگر اينكه از اين اسرمايه‌ها در راستاي همان مفهوم ارزشي كه برايش در نظر گرفته شده؛ بهره ببرند.

شفيعي با بيان اينكه شهيد حججي با بركت خونش عاطفه‌اي مشتركي  را به وجود آورد، گفت: اتفاقي كه بعد از شهادت شهيد حججي رخداد اين است كه عاطفه مشترك بين هنرمندان شكل گرفت به طوري كه از اهالي سينما، شعر، موسيقي، نقاشي و ساير هنرهاي مختلف با ارائه واكنش‌هاي مختلف نسبت به اين اتفاق ابراز تاسف كردند.

نويسنده كتاب "مرز ما عشق است"با اشاره به وظيفه هنرمندان در تثبيت ارزش شهادت شهيد حججي عنوان كرد: هنرمندان جامعه ما بايد براي ارزش و عاطفه‌اي كه در سطح كشور و جهان ايجاد شده را با هنرهاي خود تثبيت و در حوزه كاري خود به يك اثر تبديل كنند سپس به مرحله توزيع در جامعه برسانند.

وي در پاسخ به سوالي مبني براينكه چه جرياناتي امكان دارد عاطفه به وجود آمده را تهديد كند، بيان‌كرد: يكي از خطرات اين است كه  از فضاي به وجود آمده نتوانيم يك عاطفه ثبيت شده ارزشي ايجاد كنيم اما اگر اين فضاي ايجاد شده در جامعه تثبيت شود هيچ خطري نمي‌تواند آن را تهديد كند.
وي با بيان اينكه جامعه ما بايد حول مفاهيم ارزشي به وجود آمده توسط شهيد حججي  يك پله رشد  و در اين پله بماند، تصريح‌كرد:  رسانه‌ بدون هنر، سياست بدون هنر و بحث‌هاي علمي بدون هنر توان تثبيت اجتماعي حال خوش معنوي ايجاد شده در فضاي كنوني را ندارند. اگر رسانه‌ها در مدت زمان طولاني به مسائلي مانند شهادت شهيد حججي بپردازند اما اين پرداختن‌ها با هنر همراه نباشد؛ نمي‌تواند تاثير مورد نياز در جامعه را ايجاد كنند.

ايشان با اشاره به پياده اربعين و رابطه به ثمر نشستن اين برنامه مذهبي توسط هنر گفت: پياده روي اربعين تاثيرات خود را دارد اما اگر هنر براي تثبيت اين برنامه مذهبي به ميدان نيايد امكان دارد خيلي از آثار و بركتي كه دارد را از دست بدهيم.

وي افزود: مفاهيم ارزشي يك تمدن و يك تفكر ارزشي يك جامعه هرچند كه جز حقيقت هستند اما اگر نتوانند در قالب هنر به جامعه عرضه شوند از بين مي‌روند و بايد دانست كه  تثبيت رشد اجتماعي كار هنر است.

وي با بيان اينكه ما بايد شكر گذار و پاسدار خون شهدا باشيم عنوان كرد: شكر گذاري از خون شهدا بايد تنها زباني نباشد  بلكه اين شگرگذاري در عمل ديده و  از نعمت‌هايي كه از جانب خداوند مي‌رسد به خوبي از آن‌ها استفاده كرد.


برگشت به تلکس خبرها