تلکس Oruj.ir | عروج: لذت كتاب خواني با صرف يك ليوان چاي
شنبه، 21 مرداد 1396 - 02:47     کد خبر: 3948

بايكوت كتب و اثار فاخر انقلاب اسلامي و ترويج كتب غربي و سوكولار در مراكز فرهنگي و بعضي از كتاب فروشي ها شهر كاملا هدفمند و با برنامه صورت مي گيرد

به گزارش عروج؛شايد براي شما اتفاق افتاده باشد كه براي مطالعه كتاب به دنبال گوشه‌اي دنج و يك فنجان چاي بگرديد، اگر چنين است به نظر مي‌رسد كه سر زدن به يك كافه كتاب مي‌تواند حس خوبي را به شما بدهد. مجموعه فرهنگي رسانه بيداري شهر اهواز چندين سال است كه در حوزه توزيع كتاب فعاليت مي كند، و به تازگي اقدام به راه اندازي كافه كتابي در مركز شهر اهواز نموده كه متن زير حاصل گفتگوي ما با شهرام رستمي فر مدير اين مجموعه مي باشد.
 

شهرام رستمي فر + رسانه بيداري

 

شهرام رسمتي‌‌فر در گفتگو با خبرنگار عروج با اشاره به فعاليت‌هاي مجموعه فرهنگي رسانه بيداري اظهار داشت: مجموعه فرهنگي رسانه بيداري از سال 89 فعاليت خود را در قالب  مركز توزيع محصولات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي آغاز نمود و به مرور زمان با توسعه فعاليت به يك اين مركز سپس به كافه بيداري به هدف پاتوقي براي اهالي فرهنگ و هنر انقلاب اسلامي تبديل شد.

 

وي با بيان اينكه  مجموعه فرهنگي رسانه بيداري يك موسسه خودجوش و مردمي بوده  هدف از راه اندازي اين مركز را پر كردن خلا توزيع محصولات فاخر انقلاب اسلامي و پل ارتباطي بين نويسندگان و فعالين عرصه توليد انقلاب اسلامي با علاقمندان به اين آثار دانست و ي افزود:  اين مجموعه ابتدا توسط 4 نفر با استفاده از منابع مالي شخصي آغاز به كار كرد و در حال حاضر نيز به لطف خدا با بودجه موسسين و كمك دوستان در حال فعاليت است. و تاكنون هيچ ارگان دولتي و نهادهاي انقلابي از فعاليت هاي اين مركز حمايت مالي نكرده است.

 

مدير مركز فرهنگي رسانه بيداري به تشريح چگونگي راه اندازي اين مجموعه پرداخت و گفت:  با يك اسيب شناسي اجمالي بعد از فتنه ۸۸ به اين‌نتيجه رسيديم آثار فاخر انقلاب اسلامي به راحتي در دسترس مخاطب خود قرار نمي گيرد يك مستند و يك كتاب در چرخه توزيع طبقه روشنفكري بايكوت شده و مانع دسترس مخاطب به ان مي شود حتي كتبي كه رهبر انقلاب تقريض كرده بودند به سختي در دسترس مخاطب قرار مي گرفت و بعضا به چاپ مجدد نميرسيد و يا مستند بصيرت افزايي كه براي تهيه ان بچه هاي حزب الهي شهر بايد به شهرهاي ديگه رجوع مي كردند . پركردن خلا اين حلقه هدف اصلي ايجاد اين مركز بود.
 

رستمي‌فر با بيان اينكه با راه اندازي مركز توزيع رسانه بيداري كتاب‌هاي  و محصولات فاخر  انقلاب اسلامي به راحتي به دست مخاطب مي‌رسد، عنوان كرد:  چون قالب حلقه توزيع محصولات فرهنگي در حوزه كتاب و سي‌دي در دست طبقه روشنفكران غرب بود سبب شد كه محصولات فرهنگي انقلابي در بايكوت رسانه‌اي قرار بگيرند و به چرخه توزيع نرسند.

 


مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري افزود: بايكوت كتب و اثار فاخر انقلاب اسلامي و ترويج كتب غربي و سوكولار در مراكز فرهنگي و بعضي از كتاب فروشي ها شهر كاملا هدفمند و با برنامه صورت مي گيرد به طور مثال كتاب  جامعه شناسي 22 خرداد كه  مقام معظم رهبري در سخنراني‌ها به  طور غير مستقيم در سال 88 به برخي از مطالب آن اشاره كردند توسط برخي از كتابفروشي‌هاي بزرگ شهر بايكوت مي شد. و حتي از ويترين بعضي از كتاب فروشي ها برداشته مي شد در صورتيكه  اوايل سال ۹۰ توانستيم در همان ماه اول 100 جلد از اين كتاب را به دست مخاطب برسانيم.

 

وي ادامه داد: كتابفروشي‌هاي بزرگ حاضر بودند اين قبيل كتاب ها را از كتابفروشي‌هايي مثل رسانه بيداري جمع آوري و با نگهداري در انبارها از رسيدن به دست مخاطب جلوگيري كنند.

رستمي‌فر با بيان اينكه برخي از كتابفروشي‌هاي بزرگ سطح شهر از كتاب شعرايي كه در زمينه اعتقادات ديني با ما متقابل هستند را توزيع مي‌كنند، بيان كرد: نيروهاي انقلابي به فضايي براي رقابت احتياج دارند اما متاسفانه در  فضاهاي فكري انقلاب اسلامي و فكري محتوايي عقب هستيم.

 

وي با اشاره به تاثير فعاليت مجموعه فرهنگي رسانه بيداري در گفتمان فضاي شهري اهواز ، گفت: ابتدا مجموعه بايد در كار خود چند تاثير را مشاهده كند زيرا حركت ما يك حركت مردمي است و حركت خودجوش با حركت  دولتي بسيار متفاوت است. حركت خودجوش  حركتي است كه مشقت كاري آن زياد و سرعت تاثيرگذاري ان كند ولي موثرتر و مفيد تر خواهد بود بطور مثال يكي از تاثيرات مجموعه رسانه بيداري تغيير ذائقه برخي از كتابفروشي‌ها بود.

مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري تصريح كرد: رسانه بيداري به مكاني تبديل شده كتابفروشي كه در فضاي انقلاب اسلامي و دفاع مقدس نيست به خاطر اينكه مخاطب خود را از دست ندهد با تغيير ذائقه به سمت كتاب‌هاي انقلاب اسلامي، دفاع مقدس و رهبري آمدند.

 

وي با بيان اينكه  يكي از تاثيرات  مركز رسانه بيداري  اين بود كه توانست با تغيير ذائقه برخي از كتاب فروشي ها و مخاطبان همراه باشد، افزود: فضاي حزب الهي ما يك فضاي كاملا بسته‌اي بود و حتي كتاب هاي شهيد مطهري موجود هم يك كتاب سانسور شده بود و خيلي از نويسندگان  انقلاب اسلامي عمدا بايكوت مي‌شدند.

 

مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري گفت: ما را  تهديد مي‌كردند كه اگر برخي از كتاب ها را جمع نكنيد تعطيل مي‌شويد اما ما استقامت مي‌كرديم. در حال حاضر كتاب هاي برخي از نويسندگان انقلابي كه كسي آن‌ها را  نمي‌شناخت در دست بچه هاي حزب‌الهي قرار گرفته است.

 

وي با بيان اينكه مخاطبان كتاب به سمت كتاب هايي با مضمون انقلاب اسلامي و دفاع مقدس سوق يافتند، بيان كرد: كتاب فروشي‌هايي مانند رسانه بيداري و اسوه بر خلاف ساير كتاب فروشي‌هاي بزرگ كه حامي دارند هيچ پشتيباني ندارند و براي ما جاي


سوال دارد كه چرا نهادهاي انقلابي از كتابفروشي‌هايي مانند رسانه بيداري ديدن نمي‌كنند و پاتوق  خود را در اين مكان‌ها برگزار نمي كنند.

 

رستمي فر هيئت هاي مذهبي را يكي از مناسب ترين مكان ها براي معرفي و توزيع كتاب‌هاي انقلابي دانست و عنوان كرد: رسانه بيداري توانست كتب و اثار فاخر انقلاب اسلامي به دست مخاطبان خود در شهرهاي ديگر استان كه فاقد كتابفروشي انقلاب اسلامي مي باشد برساند . بطور مثال طرح فرزندان ايران  در زمينه توزيع نوشت افزار ايراني اسلامي در بيش از ۱۵ شهرستان استان توانست بحمداله  بين خانواده ها تغيير ذائقه ايجاد كند و انها تشويق به تهيه از نوشت افزار ايراني اسلامي نمايد.

 

وي گفت: در گذشته اگر به فردي مي خواستند لقب انقلابي دهند اين فرد مي بايست كتاب هاي زيادي از جمله تفاسير و مباني بزرگان را مطالعه مي‌كرد تا در زمره بچه انقلابي قرار بگيرد و حتي به خاطر اعتقادي كه به انقلاب پيدا كرده بود زير شكنجه‌هاي رژيم حرفي نمي‌زند.

مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري تصريح كرد: بچه‌هاي 17 ساله امروزي در چنين فضاهايي نيستند به طوري كه برخي از بچه هاي مذهبي و مسجدي ما در دانشگاه با وجود اينكه به اصول نظام شبه وارد مي‌شود؛ حرفي نمي‌زنند و در پاسخ به اينكه چرا حرفي نزديد مي‌گويند صلاح نيست كه الان حرفي بزنم.

 

وي افزود: در صورتي كه شهيد علم و الهي و حكيم و مجدزاده و... از جمله افرادي بودند كه دوران دبيرستان كسي جرات نداشت حرف بزند اما در حال حاضر به دليل اينكه از لحاظ تئوري و مباني  فكري انقلاب اسلامي  جوانان دچار خلا مي باشند ديگر نمي‌توانند حرفي بزنند و به سياه لشكر تبديل شدند كه در برهه هاي مثل انتخابات ها و... كه ما به انها احتياج داريم به وسط ميدان ميايند.

 

رستمي فر با بيان اينكه قدرت تحليل و تفكر از نسل جوان امروزي گرفته شده ، ادامه داد: يكي از اشكالات بزرگ ما اين است كه بچه‌هاي ما از لحاظ فكري و تئوريكي به سمت پوچي مي‌روند و مكان هايي مثل رسانه بيداري مي‌توانند با توزيع كتاب هاي فاخر به ارتقا مباني فكري قوي  بچه‌هاي انقلابي كمك كنند.

 

وي تصريح‌كرد: كافه كتاب  براي جوانان  انقلابي يك پاتوق باشد كه كارگاه هاي مختلف در ان در حال انجام مي باشد از حلقه صحيفه خواني و نقد فيلم و شب هاي خاطره  مدافعان حرم، رزمندگان و كساني كه در بهبوهه فعاليت هاي انقلابي و جنگي بودند با حضور در چنين مكان‌هايي به تشريح خاطرات خود براي جوانان اقدام كند زيرا اين روندكاري تاثير خوبي دارد اما متاسفانه بچه‌ها پاي كار نيستند و همين عامل سبب مي‌شود رمقي براي ادامه به وجود نيايد.

 

 

 

مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري گفت: فضاي شعري كنوني قالب انقلابي دارد چون اين موضوه مديون حضرت آقا است در صورتي كه نبايد حضرت آقا پرچم دار باشند و ما پشت سر ايشان حركت كنيم. حضرت آقا  با شكل دادن جلسات شعر  پرچم دار شد و الا هر كسي براي نشستن در جلسه شروع به شعر گفتن كرده است.

 

وي افزود: همين عامل سبب شد انجمن شعر برخي از شهرها راه اندازي شوند و بچه‌هاي انقلابي با جمع شدن در كنار يكديگر شروع به شعر گفتن كردند و حتي ميتوانند در آينده در فضاي استان خودشان حرفي براي گفتن داشته باشند. فضاي فرهنگي شهر اهواز نسبت به هنر كاملا بسته است در صورتي كه حضرت آقا مي فرمايند فرهنگ و هنر خاكريز فتح نشده انقلاب است.

 

رستمي فر با بيان اينكه پاتوق شدن مكان هايي مانند رسانه بيداري يا هرجاي ديگري سبب مي شود كه  ابتدا فضاي ذهني بچه حزب الهي‌ها باز و در نگاه‌ها تفاوت ايجاد شود، عنوان كرد: اگر زندگي نامه شهدا و اسطوره‌ها را مطالعه كنند ديدگاهشان نسبت به زندگي تغيير مي‌كنند. آقاي پناهيان مي‌گويند وقتي كه كتاب سلام بر ابراهيم را مطالعه كردم نگرشم تغيير به طوري كه مي توانم زندگي‌ ام را به دوقسمت قبل از مطالعه سلام بر ابراهيم و بعد از مطالعه اين كتاب تقسيم كنم.

 

وي تصريح‌كرد: درباره اين جمله آقاي پناهيان در تمام مساجد اهواز پوستر زديم كه آقاي پناهيان درباره كتاب سلام بر ابراهيم چنين حرفي را گفتند  در سه فروشگاه فروش كتاب هاي انقلابي تعداد فروش كتاب سلام برابراهيم به 500 جلد نرسيد و اين موضوع مي طلبد كه دغدغه ها عوض شوند.

 

مدير مجموعه فرهنگي رسانه بيداري  در پاسخ به سوالي مبني بر اينكه آيا نهادهايي از جمله سازمان تبليغات اسلامي از كتابفروشي‌هايي مانند رسانه بيداري در راستاي رفع مشكلات حمايتي داشتند، گفت: مشكل بزرگي كه ما داريم زياد بودن تعداد نمايشگاه‌ها است. يعني ارگان هاي دولتي  راحترين حالت ممكن را براي نمايشگاه انتخاب مي‌كنند كه اين بدترين مشكل براي مراكز توزيع كتاب هاي انقلاب اسلامي است.

 

وي افزود: برگزاري نمايشگاه در سطح شهر به معناي تعطيل كردن كتابفروشي بوده كه اين روش خيانت بزرگي  است حتي اگر من نيز در اين نمايشگاه شركت كنم زيرا كتابفروشي را از حالت يك پاتوق فكري خارج و از لحاظ اقتصادي تعطيل مي‌شود.

 


برگشت به تلکس خبرها