تلکس Oruj.ir | عروج: پرسش و پاسخ عاشورايي در «پرسش تشنگي»
شنبه، 17 تیر 1396 - 23:14     کد خبر: 3942

گروه معارف: مجموعه «پرسش تشنگي» ۵۰ پرسش عاشورايي را كه زير نظر محمدرضا سنگري پاسخ داده و گردآوري شده است، در اختيار علاقه‌مندان قرار داده است.

به گزارش عروج؛ مؤسسه‌ فرهنگي ـ هنري فرهنگ عاشورا شهرستان دزفول، در راستاي اهداف خود جهت پاسخگويي به پرسش‌هاي مطرح شده پيرامون حادثه عاشورا جلسات متعدد پرسش و پاسخ و ميزگردهاي عاشورايي با حضور پژوهشگران و محققان عاشورايي برگزار كرده است.

اين برنامه‌ها با نظارت دكتر محمدرضا سنگري نويسنده و محقق عاشورايي در راستاي مبارزه با تحريفات و خرافه‌هاي موجود در اين زمينه برگزار شده است. در همين راستا مؤسسه فرهنگ عاشورا، مجموعه «پرسش تشنگي» را با ارائه ۵۰ پرسش و پاسخ عاشورايي به چاپ رسانده است.

از جمله سؤالات مطرح شده در اين كتاب:

در حديث جابر آمده است كه پيامبر(ص) پا به زمين زد و زمين شكافته شد و قاتلين حسين(ع)‌را در جهنم نشان داد، در حالي كه هنوز عاشورا به وقوع نپيوسته بود، چگونه اين كار ميسر بود؟

پس از شهادت امام حسين(ع) در روز عاشورا، گاهي به رواياتي مانند روايت ابن لهيعه، برمي‌خوريم كه بر اساس آن روايات افرادي از سپاه دشمن پيامبر(ص)، جبرئيل و انبياء الهي را در خواب و يا حتي بيداري مي‌بينند و از قول آن‌ها مطالبي را بيان مي‌كنند! مگر نه اين‌كه ديدن پيامبر خدا(ص) لياقت و ظرفيت خاصي مي‌طلبد، پس اين امر چگونه در مورد افراد سپاه دشمن محقق مي‌شود.

در روايتي از قول ابن‌عباس ذكر شده است كه مي‌گويد: من در مكه ديدم جبرئيل دستش در دست حسين(ع) بود. آيا ابن‌عباس قادر به ديدن جبرئيل بود؟

 

سؤال۴: آيا قرآن خواندن سر بريده را همه مي‌شنيدند؟ اگر چنين بود، چرا به اين معجزه ايمان نياوردند؟

 

سوال ۵: در برخي اخبار گفته شده: ملكي آمد و خون حسين(ع) را در شيشه‌اي ضبط و نگهداري كرد. كلمه شيشه در بسياري روايات ديگر هم آمده است. آيا آن زمان شيشه اختراع شده بود؟

علاقه مندان جهت تهيه و مطالعه كتاب «پرسش تشنگي» مي‌توانند به كتابخانه تخصصي عاشورا واقع در كتابخانه علامه مخبر مراجعه كنند. اين كتاب در ۲۹۱ صفحه توسط مجتمع فرهنگي عاشورا به چاپ رسيده است.


برگشت به تلکس خبرها