تلکس Oruj.ir | عروج: چكيده‌ خاطرات سفر گروه تواشيح مشكات خوزستان به تايلند و ميانمار
سه شنبه، 13 تیر 1396 - 18:01     کد خبر: 3939

گروه تواشيح مشكات خوزستان از طرف شوراي عالي قرآن كريم در ماه مبارك رمضان به‌منظور سفر تبليغي مذهبي به دو كشور تايلند و ميانمار اعزام شدند كه در متن زير گوشه‌اي از خاطرات آن‌ها آمده است.

به گزارش عروج؛ گروه تواشيح مشكات خوزستان از طرف شوراي عالي قرآن كريم در ماه مبارك رمضان به منظور سفر تبليغي مذهبي به دو كشور تايلند و ميانمار اعزام شدند.

اين گروه متشكل از ماجد نصري، سيد جاسم موسوي،‌ سيد فؤاد شوكاوي و عقيل فريسات بودند.

ماجد نصري مسئول گروه تواشيح مشكات خوزستان درباره اين سفر در گفت‌وگو با ايكنا گفت: مردم كشور تايلند و ميانمار بسيار مهربان و مهمان‌نواز بودند و با وجود آنكه در برخي از مناطق بسيار فقير هستند ولي آب و هوا و مناظر ديدني دارد.

وي ادامه داد: آنجا مردم داراي مذاهب اهل سنت و تصوف هستند كه به دليل اين تنوع براي ما يكنواختي وجود نداشت. سني‌هاي اهل طريقت كه خود بيشتر اهل خواندن هستند از حضور و اجراهاي ما استقبال مي‌كردند و براي همخواني با ما تشويق مي‌شدند. چون كه آنها گروه‌هايي دارند كه كارشان اجراي انشاد ديني است.

نصري با اشاره به اينكه كارهايي كه ما در آنجا اجرا مي‌كرديم با موضوع مناجات پروردگار، مدح پيامبر(ص) و مكان‌هايي كه شرايط به ما اجازه مي‌داد ثناي اهل‌بيت(ع) بود، ادامه داد: اهل طريقت نسبت به اهل‌بيت(ع) ارادت بسياري دارند و با خوشحالي از اجراهاي ما استقبال مي‌كردند. در ميانمار به بزرگ اهل طريقت خليفه مي‌گويند. از ما بسيار استقبال كرد. وقتي وارد مسجد آنها شديم ديوارهاي مسجد با تصاويري مربوط به كربلا و تمثال‌هايي منتسب به ائمه مزين شده بود و در آنجا بود كه احساس نمي‌كرديم در ميان اهل‌سنت هستيم.

مسئول گروه تواشيح مشكات خوزستان افزود: استقبال بسيار خوبي از ما شد به طوري كه در برخي از جاها مشاهده كرديم تصاوير گروه را به صورت بنر براي استقبال در محل اجراهاي ما نصب كرده بودند.

وي گفت: تمام تلاش ما بر اين بود كه با اجراي اين برنامه‌ها وحدت ميان مسلمانان بيشتر شود و آنها بدانند كه پيامبر و قرآن و دين ما يكسان است. در يكي از مساجد ميانمار كه براي اجراي برنامه رفته بوديم به آن مسجد بازار مي‌گفتند چون كه در وسط بازار قرار داشت و مسجد بزرگي بود. با استقبال خوبي مواجه نشديم. آنها مي‌گفتند كه اينها را بيرون كنيد. براي چه به اينجا آمده‌اند؟ امام جماعتشان معتدل بود. با هزار زحمت وارد مسجد شديم و شروع به خواندن كرديم. پس از آنكه اجراي برنامه به پايان رسيد آنها كه به ما اعتراض داشتند متوجه شدند كه ما هم همچون آنها به همه مباني اسلامي معتقديم و احترام مي‌گذاريم. وقتي كه اجراي ما به پايان رسيد يكي از اعتراض‌كنندگان برخاست و با همراهي يك قطعه را شروع به خواندن كرد و بقيه هم با او همراهي كردند. بعضي‌ها هم كه از اجراي ما لذت برده بودند آمدند و تشكر كردند و با ما عكس يادگاري گرفتند. ما در آنجا اثري را با موضوع مناجات و مدح حضرت رسول(ص) اجرا كرديم.

وي ادامه داد: يكي از دلايل حضور ما در اين سفر همين بوده است كه پيام نزديكي همه مسلمانان در دنيا منتشر شود. برخلاف آنچه كه در تبليغات مي‌بينيم اختلاف در اين كشورها ميان مسلمانان و بودايي‌ها نيست. بيشتر اين اختلافات طايفه‌اي است. ما در آنجا مشاهده كرديم كه شيعيان بسيار مورد احترام هستند و با دولت مركزي ارتباط خوبي دارند. مردم تايلند بسيار مردم خوبي بودند و برخلاف آنچه كه تصور مي‌شود پايبند به اصول هستند و با افرادي كه به منظور ديگري وارد كشورشان مي‌شوند برخورد خوبي ندارند. مردم تايلند اصلاً دوست ندارند كه كسي نامي از برخي مناطق خاص كشورشان را به زبان بياورند.

نصري گفت: در كل سفر خوبي بود و سفرنامه ما هم در حال آماده شدن است كه كامل آن حتماً در اختيار ايكنا قرار خواهد گرفت.

 

مرجع/ ايكنا


برگشت به تلکس خبرها