تلکس Oruj.ir | عروج: مسئولان اراده جدي براي حمايت از كار انقلابي ندارند
دوشنبه، 12 تیر 1396 - 04:36     کد خبر: 3936

جمعي از مستندسازان انقلابي در گفت‌وگويي صميمي با تسنيم با اشاره به اينكه در حوزه مدافعان حرم كار جدي نشده است معتقد هستند كه متاسفانه مسئولان اراده جدي براي حمايت از كار انقلابي ندارند.

به گزارش عروج؛ جنگ نرم و تخاصم فرهنگي حقيقت‌هاي ملموس از پروژه‌هاي براندازي و تغيير ماهيت انقلاب اسلامي دشمن عليه انقلاب اسلامي است. حقايقي كه قدمتي به اندازه عمر انقلاب اسلامي دارد و از بدو پيدايش انقلاب و برآشفتن خواب غرب زده‌ها ادامه داشته و دارد.

هنر و زبان هنر پديده‌هاي مقدسي هستند كه امروز دشمن هوشيارانه از آن براي خاموشي چراغ اميد در دل جوانان مومن و انقلابي مجهز ساخته است و تقلايي 24 ساعته در هجمه و تغيير ماهيت انقلاب اسلامي به‌كار گرفته است.

واقعيت‌هاي تلخ امروز جامعه فرهنگي ما و از دست دادن خرمشهرهاي فرهنگي و اجتماعي بيانگر اين حقيقت تلخ است كه دشمن را دست كم گرفته و «تن آسايي» و مرفه زدگي برخي مسئولان امر سبب شده امروز دشمن خاكريزهاي خود را به واسطه ماهواره‌ها و شبكه‌هاي غيراخلاقي همچنين ايجاد فضاهاي نامناسب مجازي در خيابان‌ها و خانه‌ها مستقر كنند و بسياري از جوانان ما را به اسارت فرهنگي خويش در بياورد.

آسيب شناسي اين حقايق نشان مي‌دهد دستگاه‌هاي فرهنگي ما مختل هستند و دچار رخنه فرهنگي بوده و ياراي مقابله و يا اراده مقابله با پاتك‌هاي فرهنگي دشمن را ندارند و اين روند نزولي نيازمند موشكافي جدي و يك ياعلي بلند است. رهبر انقلاب به عنوان ديده‌بان خستگي ناپذير و بصير ميراث امام خميني(ره) به رصد صحنه مبارزه دستور «آتش به اختيار» را صادر كردند. آتش به اختياري كه خطاب به فرماندهان جنگ نرم و معطوف به ميدان رزم فرهنگي است.

خبرگزاري تسنيم در راستاي حمايت از آتش به اختياران انقلاب، گفت‌و‌گويي صميمي با دو مستند ساز جوان دانشجو كه چند سال است دوربين به دست به جنگ دشمن رفته و در خط مقدم لبيك يا خامنه‌اي سر مي‌دهند، تشكيل داده است. كاوه خزايي و كيانوش كاوي‌نژاد مسئولان گروه فيلم و مستند "عصر ظهور" دانشجويان علوم تربيتي دانشگاه شهيد چمران اهواز هستند. اين دو مستندساز انقلابي با وجود همه تنگاناها و بي‌اعتنايي‌ها چندين مستند و فيلم انقلابي توليد كرده و از سويي آرزوي كارهاي بزرگ را در سر مي‌پرورانند.

تسنيم: نخست از دليل ورودتان به عرصه فيلم و مستند بگوييد و اينكه چگونه وارد عرصه تهيه كنندگي و كارگرداني فيلم و مستند شدي؟

خزايي: از اين كه اين مجموعه رسانه‌اي به چنين مقوله‌هاي مهمي در روزگاري كه جامعه دچار خيلي پيچيدگي‌ها شده مي‌پردازد خوشحالم و تشكر مي‌كنم.

زندگي امروز ما با رسانه درهم تنيدگي خاصي دارد و نمي‌شود فيلم و هنر را ناديده گرفت با اين تفكر از از همان سال‌هاي نخستين دوره دانشجويي در سال 93 شروع به مطالعه در زمينه فيلم و مستند كردم و تا ترم چهار دانشگاه بيش از 200 كتاب در اين زمينه خواندم.

رشته ما علوم تربيتي بود و ارتباط خاصي با مستند و فيلم كوتاه نداشت براي همين بسياري از فيلم‌ها و نقد فيلم‌ها مورد بررسي و مطالعه قرار دادم و در شروع كار خيلي از دوستان باور نداشتند و با ورود ما به عرصه فيلم مخالفت مي‌كردند و از سر دلسوزي مي‌گفتند اين عرصه خطرناك است و شكست مي‌خوريد.

من و دوستان واقعا به نوعي احساس خطر را مي‌كرديم و هر روز در دانشگاه واقعيت‌ها را مي‌ديديم و نمي‌توانستيم بي‌تفاوت باشيم تهاجم‌هاي فرهنگي را لمس مي‌كرديم خيلي از دانشجويان با اينكه برنامه خاصي ندارند ولي ناخواسته در اين پازل دشمن حركت مي‌كنند و به نظرم موشك زلزال و ذوالفقار فرهنگي ما در اين جنگ فيلم و مستند است كه بايد به قلب داعش و دشمن بزنيم.

تسنيم: از ارگان يا دستگاه خاصي مورد حمايت بوديد؟ از كار شما استقبال شد؟

خزايي: وقتي شروع به ساخت مستند اول كرديم همه مخالف بودند و مي‌گفتند سنگ بزرگ نشانه نزدن است ولي ما با توكل برخدا شروع كرديم و گروه ما خيلي پرانرژي بود ولي مسئولان به سردي با ما برخورد كردند و هيچ حمايت مادي و معنوي از ما نكردند.

ما دانشجو بوديم و پول آن چناني هم نداشتيم و به همه ارگان‌ها و نهادهاي انقلابي و دولتي مرتبط نامه زديم كه ما را در اين عرصه حمايت كنيد ولي كسي حمايت نكرد و حتي براي يك بخش فيلم يك مجوز از ارشاد مي‌خواستيم چنان با سردي با ما برخورد كردند كه از رفتن خودمان هم پشيمان شديم.

ما مصمم بوديم كه مي‌توانيم و براي همين بعد از كلي مطالعه و مشورت با حضور دانشجويان مستند "يكي از ما" را كه درباره معلولان نخبه اهوازي بود را شروع كرديم.

تسنيم: در باره نخستين مستندتان يعني "يكي از ما" بيشتر توضيح دهيد؟ 

خزايي: مستند "يكي از ما" درباره معلولان نخبه خوزستاني بود.  خيلي از ما الان استاد و دانشجوي نخبه داريم كه معلول هستند و افراد پراراده و توانمندي هستند كه با وجود مشقّات فراوان علم آموزي مي‌كنند ولي كسي به فكر آنها نيست. كارگرداني اين اثر با من بود و كاوي‌نژاد هم دستيار كارگردان و مدير توليد بودند.

مرحله پيش توليد مستند"يكي از ما" بيش از 2 ماه طول كشيد و بيش از 3 ماه نيز براي تدوين آن با دوستان همكاري كرديم و نگاه نو و تجربه اول و خوبي براي ما بود و چندين بار در دانشگاه شهيد چمران اهواز اكران شد و در جشنواره مردمي فيلم عمار هم جزو 14 فيلم برتر كشوري شد.

در اين مستند واقعا در تنگنا بوديم و پول كرايه دوربين و ماشين و وسايل را نداشتيم گاهي حتي مي‌شد كه گروه دانشجويي ما نهار نداشتند و يا به لحاظ مسائل فني رنج مي‌برديم ولي در نهايت توانستيم يك مستند 29 دقيقه‌اي آماده كنيم.

تسنيم: دومين اثر خود را به مبحث مدافعان حرم پرداختيد چرا مدافعان حرم؟

خزايي: آنچه ما را وادار به كار و تلاش در عرصه هنر انقلابي مي‌كرد تاكيد رهبري بر حضور در اين صحنه‌هاي هنر و استفاده از زبان هنر براي انتقال مفاهيم انقلاب و اسلام بود .

مسئله دوم هم صف آرايي منظم و محكم دشمنان داخلي و خارجي در عرصه فيلم عليه ارزش‌ها بود. اين انگيزه‌ها سبب شد از بي‌اعتنايي خسته نشويم و به جلو حركت كنيم و به مفاهيم اصيل انقلابي مثل دفاع مشروع و شهادت بپردازيم. يكي از نكاتي كه ما خيلي رعايت مي كرديم پيگيري ايده‌هاي ناب با زاويه ديدهاي نو و مبتكرانه بود و در مستند اول ايده را از حاج آقايي مسئول دانشكده گرفتيم .

در تابستان 95 با توكل بر خدا كار دوم گروه را در قالب فيلم داستاني شروع كرديم. اولين ايده كه ما مدنظر داشتيم مسئله انتقال آب كارون بود ولي يكي از مباحثي كه در دانشكده ما را اذيت مي‌كرد بي‌اعتنايي برخي روشنفكرنماها به مسئله مدافعان حرم بود. ما مدام مي‌شنيديم كه مي‌گفتند براي چه ما بايد در سوريه حضور داشته باشيم و سوريه به ما ربطي ندارد و مسئله دفاع از حرم را قبول نداشتند.

براي همين ما دانشجويان و تيم فيلم و مستند "عصر ظهور" همان تابستان گرم 95 بعد از امتحانات شروع به تدوين داستان فيلم كوتاه درباره مدافعان حرم را آغاز كرديم و گفتيم هميشه نمي‌شود با صحبت و تريبون با اين افراد مواجهه كرد و چه بهتر با استفاده از رسانه و فيلم با اين افراد مواجهه داشته باشيم.

تسنيم: دوربين شما در اين فيلم داستاني زاويه خاصي را دنبال مي‌كرد؟

خزايي: بله ما در اين فيلم دنبال كليشه شكني بوديم و مي‌خواستيم براساس نگاه جديد به مدافعان حرم بپردازيم و برعكس صداو سيما كه نگاه كليشه‌اي دارد ياعلي گفتيم و از يك زوايه متفاوت شروع به نگارش داستان كرديم و فيلم داستاني "بي سپر" را با موضوع مدافعان حرم كليد زديم.

ايده ما اين بود كه اگر داعش به ايران حمله گسترده كند چه اتفاقي مي‌افتد ؟ اين ايده را به نوعي از صحبت‌هاي مقام معظم رهبري گرفتيم كه مي‌گفتند اگر در سوريه دفاع نمي‌كرديم بايد در همدان و كرمانشاه دفاع مي‌كرديم.

تسنيم: ساخت فيلم داستاني "بي سپر" هم مثل ديگر كارها با فراز و نشيب همراه بود؟

خزايي: فيلم داستاني "بي سپر"  هم راحت شروع نشد. از تابستان 95 تا بهمن ماه 95 تيم دانشجويي با حضور داستان نويسان نگارش فيلم داستاني"بي سپر"  را به پايان رسانديم و در اين مدت براي كارهاي مقدماتي فيلم‌برداري به ارگان‌ها و ادارات مراجعه مي‌كردم و به خيلي از مسئولان تراز اول استان نامه زديم و درخواست حمايت كردم ولي كسي توجهي نكرد.

مدام به مسئولان مي‌گفتيم درباره مدافعان حرم و شهادت است كمك كنيد ولي با وجود اداعا هيچ كمكي نشد!  تنها معاونت فرهنگي دانشگاه شهيد چمران بخشي از هزينه فيلم "بي سپر"  را متقبل شد كه جاي تشكر دارد و به غير از اين معاونت هيچ بخش ديگري به ما كمك نكردند.

تسنيم: فيلمبرداري "بي سپر" را كجا انجام شد؟

خزايي: با شروع سال 96 كار فيلم‌برداري "بي سپر"  را در دانشگاه شهيد چمران، پارك ساحلي، ميدان شهداي اهواز و خوابگاه علم الهدي دانشگاه شهيد چمران با حضور بازيگران كه همه دانشجو بودند شروع كرديم.

 هميشه ما شرمنده تلاش‌هاي دوستان بوديم و هيچ بودجه‌اي هم نداشتيم از اينها حمايت كنيم. باورتان مي‌شود ما در مقطعي غذا هم نداشتيم بخوريم! از طرفي هزينه‌ها بالا بود و چيزي در حدود 300 هزار تومان فقط كرايه ماشين براي جابه‌جاي افراد و وسايل داديم. از طرفي همه پولي كه از دانشگاه شهيد چمران گرفته بوديم براي كرايه دوربين و وسايل فيلم‌برداري هزينه كرديم.

با توكل برخدا با زحمت و كمك دوستان و خانواده فيلم را آماده كرديم و الان در مرحله تدوين است، اميدواريم به‌زودي فيلم را آماده كنيم البته به نظرم در مقايسه با كارهاي قبلي فيلم خوبي از آب درآمده است.

تسنيم: كاوي‌نژاد شما نيز به عنوان دستياركارگردان و مدير توليد كمي درباره تجربه فيلم سازي خودتان بگوييد؟

كاوي‌نژاد: من قبلا سابقه ساخت فيلم را داشتم و چند كليپ آموزشي ساخته بودم ولي خدا توفيق داد اين تيم دانشجويي عصر ظهور دور هم جمع بشويم بتوانيم در راستاي اهداف نظام و انقلاب گامي برداريم.

فيلم "بي سپر" را با اين ايده ساختيم كه اگر داعش به ايران حمله مي‌كرد چه شرايطي پيش مي‌آمد؟ مسئله امنيت و استقلال كشور و كار ارزشمند مرزداران را مي‌خواستيم به زبان هنر بيان كنيم. آنهايي كه ادعاي وطن پرستي گوش فلك را كر كرده است چه واكنشي نشان مي‌دادند؟ اين زوايه ديدي است كه مجموعه ما در فيلم "بي سپر" دنبال مي‌كرد.

در شروع خيلي واهمه داشتيم كه نتوانيم كار را به اتمام برسانيم و شرمنده شهداي مدافع حرم شويم. بعد از كلي نامه‌نگاري و توكل به خدا كار را با توان دانشجويي شروع كرديم. خيلي نامه نگاري كرديم كه مسئولان حمايت كنند ولي هيچ اتفاق مثبتي نيافتاد. وقتي وارد مرحله ضبط شديم تنهايي خودمان را درك كرديم و با وجود همه ناملايمت‌ ها گفتيم عقب نشيني نمي‌كنيم.

تسنيم: به نظر شما چرا مسئولان حمايت‌هاي لازم را از كار دانشجويي و هنري انجام نمي‌دهند؟

كاوي‌نژاد: مسئولان بايد واقعيت‌ها و حساسيت‌ها را متوجه باشند با اينكه الان داعش همه توان خود را صرف كار تبليغي و رسانه‌اي كرده و بهترين و با كيفيت‌ترين فيلم‌هاي تبليغي دنيا را مي‌سازد و با شيوه ارعاب رسانه‌اي كار پيش مي‌برد اينجا مسئولان ما حاضر نيستند با ما كوچكترين همكاري داشته باشند.

ما حداقل توقع داشتيم صدا وسيما خوزستان از كارهاي دانشجويي ما حمايت كند و به جاي فيلم‌هاي هندي و خارجي بيهوده كه هر روز و شب پخش مي‌كند  به اين برنامه‌ها توجه كند و با وجود پيگيري‌ها مسئولان قبول نكردند و حاضر نشدند كار ما را پخش كنند. اين نشان مي‌دهد شهداي مدافع ما چه بيرون و چه داخل كشور چقدر مظلوم هستند.

تسنيم: جايي شد كه احساس كنيد ديگر به بن بست رسيديد؟

كاوي‌نژاد: نفس كار براي شهداي مدافع حرم براي ما بركت داشت و خيلي جاها كه احساس مي‌كرديم به بن بست رسيديم خود حضرت زينب(س) گره گشايي مي‌كردند و ما به ادامه كار ترغيب مي‌شديم.

بعضي مسئولان ما هم هنوز كار بزرگ مدافعان حرم را متوجه نيستند و چه بسا تصور مي‌كنم اگر ما در يك حوزه ديگر و يك موضوع ديگر به غير مدافعان حرم ورود مي‌كرديم شايد نوع نگاه و همكاري مسئولان بهتر بود. مسئولاني كه نگران فلان كنسرت موسيقي هستند و همه جوره حمايت مي‌كنند چرا كوچكترين حمايتي از كار مخلصانه دانشجويان كه براي اينگونه مفاهيم عظيم است تلاشي نمي‌كنند.

تسنيم: كار جديدي در دست داريد؟

كاوي‌نژاد: ما اكنون در حال پيش توليد مجموعه داستاني "وارث " هستيم كه اين هم درباره مدافعان حرم است. البته بيشتر به قضيه خانواده مدافع حرم مي‌پردازد و بايد بدانيم خانواده شهداي مدافع حرم نيز كار كوچكي نكردند و از شوهر و فرزند و پدر خود گذشتند تا امنيت ايران برقرار بماند.

به گزارش تسنيم آنچه كه از همت بلند اين دو مستندساز جوان برآيند مي‌شود اين است كه گروه مستند و فيلم عصر ظهور بدون خستگي كار خويش را ادامه خواهد داد و هيچ توقعي و چشم‌داشتي از كسي ندارند اما پي‌گيري پروژه‌هاي بزرگ، همت و ياري مسئولان را نيز مي‌طلبد مسئولان استاني كه ادعاي انقلابي بودن دارند در همنوايي "ياعلي" با اين دانشجويان خوزستاني پيشگام شوند.

گفت‌و‌‌گو از اكبر بهاري


برگشت به تلکس خبرها