تلکس Oruj.ir | عروج: مرحوم روح‌الله نامداري الگوي ممتاز فعال فرهنگي براي جوانان است
جمعه، 22 اردیبهشت 1396 - 00:12     کد خبر: 3922

مسئول شوراي سياستگذاري جشنواره عمار گفت: افرادي هستند كه پس از مطالعه چند كتاب مسيرشان عوض مي‌شود، اما مرحوم نامداري درست عكس اين رفتار را داشت. سلوك او به سلوك علوي و فاطمي نزديك‌­تر مي­‌شد و الگوي ممتاز فعال فرهنگي براي جوانان است.

به گزارش عروج؛ وحيد جليلي، مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي و مسئول شوراي سياستگذاري جشنواره عمار، در آيين تشييع مرحوم نامداري در ايذه، از فعالان فرهنگي كشور، صدق و راستي را از ويژگي‌هاي بارز اين مرحوم برشمرد و افزود: چند هفته پيش كه براي آخرين بار خدمت اين برادر عزيز بودم، همچنان باصفا، خالص و مجاهد في­ سبيل­‌الله بود.

وي با بيان اين كه روح‌الله نامداري شخصي بود كه انسان پس از ديدارش اميدوار و دلگرم به آينده مي شد، اظهار داشت: نفس امام خميني(ره)، آن مرد بزرگ چنين انسان­هاي خالص، متقي و مجاهدي را در اين كشور تربيت كرده است.

مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي، مرحوم نامداري را فردي تربيت شده در دامن فرهنگ اصيل ملي و انقلابي برشمرد و گفت: مرحوم نامداري يك انسان ممتاز بود كه از شهر خود رشد كرد و به مدارج عالي فكري، علمي، اخلاقي و انقلابي رسيد.

وي به فعاليت هاي مرحوم نامداري در ايذه اشاره كرد و افزود: همين حلقه‌­اي كه آقا روح­الله در ايذه ايجاد كرده بود را به عنوان يك نمونه برجسته و مثال ­زدني مي توان در همه جا ارائه كرد و يكي از حجت­هاي منطقي اين كه كار واقعي يعني چه؟ كار مخلصانه يعني چه؟ كار مبتني بر فكر يعني چه؟ همين بچه­‌هاي ايذه هستند.

جليلي با بيان اين كه كارهايي كه مرحوم نامداري در حيطه فرهنگ انجام مي داد همت و بركتي كم نظير پشت آن ها بود، اظهار داشت: كتاب «جدال دو اسلام» كه مرحوم نامداري اخيرا تدوين و منتشر كرد، در همين مدت كوتاه به مرجعي، براي بسياري از فعالان فرهنگي در نقاط گوناگون كشور تبديل شد و من مي­بينم كه اين كتاب دانشگاه به دانشگاه، مسجد به مسجد دست به دست مي شود، كه اين سطح نفوذ محصول آن فكر است.

وي در ادامه به نقل خاطره اي از مرحوم نامداري و شاگردانش پرداخت و گفت: يادم هست، نخستين باري كه وي به همراه شاگردان و حلقه فرهنگي خود از ايذه به مشهد تشريف آورده بودند و با هم ملاقاتي داشتيم، اغراق نيست، بگويم، تا مدت­ها بعدش من شارژ شدم. يعني وقتي مي­ديدم، يك چنين جمع پرشور اهل مطالعه باصفائي در يك شهري مثل ايذه، شكل گرفته مي­گفتم: حتماً اين امكان وجود دارد، كه اين حركت توسعه پيدا كند.

 

 

خاطره مرحوم نامداري در ذهنم همراه با خلوص و زندگي مؤمنانه نقش بسته است

مسئول شوراي سياستگذاري جشنواره عمار با بيان اين كه در مرور خاطرات خود با مرحوم نامداري به هيچ نقطه منفي بر نمي خورم اظهار داشت: به ياد ندارم كه زماني آقا روح الله حرف بدي زده باشد، غيبت كسي را كرده باشند و يا نسبت به كسي بدخواهي داشته باشند. هر آنچه كه از او در يادم نقش بسته، خلوص و و زندگي مومنانه هست.

مدير دفتر مطالعات جبهه فرهنگي انقلاب اسلامي راه، با بيان اين كه مرحوم نامداري از جمله كساني بود كه حرف دل و عملشان را يكي كرده بود، اظهار داشت: بدون اغراق مرحوم نامداري الگوي ممتاز به عنوان فعال فرهنگي براي ارائه به جوانان، دانشجويان و اهل فكر است.

جليلي توجه به محرومين و مستضعفان را از ويژگي ها بارز مرحوم نامداري برشمرد و افزود: افراد بسياري هستند كه پس از مطالعه چند كتاب مسيرشان عوض مي شود، اما مرحوم نامداري درست عكس اين رفتار را داشت و هر چقدر مدارج علمي­شان در مسائل علمي و نظري بالاتر مي رفت، آثارشان نيز پربارتر مي­شد و زندگي­ و سلوك اش به سلوك علوي و فاطمي نزديك­تر مي­شد.

 

مرحوم نامداري نشان داد كه 40 پس از انقلاب هم مي شود انقلابي زندگي كرد

وي در پايان تصريح كرد: اين چند روزي كه از فوت مرحوم نامداري گذشته اين تلنگر را خورديم كه واقعاً قدرشان را ندانستيم. و بايد نگران خودمان باشيم، كه ايشان يكي از كساني بود، كه حجت را بر ما تمام كرد و نشان دادند، كه 40 سال پس از انقلاب هم مي شود، انقلابي زندگي كرد و درد مردم را فراموش نكرد و همچنان دغدغه عدالت داشت و براي آنها حرص خورد و در عين حال در مسائل فرهنگي و علمي هم رشد كرد و نيرو تربيت كرد.

بر اساس اين گزارش، روح الله نامداري، نويسنده، فعال فرهنگي و داور ادوار جشنواره مردمي فيلم عمار كه در مقطع دكتراي سياستگذاري فرهنگي تحصيل مي‌كرد، روز پنجشنبه 14 ارديبهشت، بر اثر ايست قبلي درگذشت.

مرحوم نامداري كه به عنوان فعال فرهنگي در مراكز متعددي فعاليت مي‌كرد و كتاب‌هايي مانند «جدال دو اسلام» و «انقلاب و نظريه اجتماعي» را در كارنامه دارد، عضو هيئت داوران پنجمين جشنواره مردمي فيلم عمار نيز بوده است.


برگشت به تلکس خبرها