نویسندگان دفاع مقدس واقعیات جنگ را مطرح کنند

استاندار خوزستان گفت: وظیفه سنگینی بر عهده نویسندگان است تا آنچه را که در میان کتاب‌های خود در قالب‌های مختلف برای بیان تاریخ به ثبت می‌رسانند.

صادق خلیلیان در آئین تجلیل از پژوهشگران و نویسندگان دفاع مقدس و رونمایی از ۴۱ عنوان کتاب حوزه دفاع مقدس با حضور مسئولان فرهنگی و خانواده شهدا و ضمن گفت‌وگو با این نویسندگان از آنان تجلیل و قدردانی کرد و گفت: دفاع مقدس یکی از حلقه‌های تاریخی نظام جمهوری اسلامی است که در دفاع از آرمان‌ها و ارزش‌های انقلاب اسلامی یک الگوی موفق به شمار می‌رود.

استاندار خوزستان با تاکید بر اینکه ضرورت دارد این الگو برای اجرا در ابعاد مختلف نظام مورد توجه قرار گیرد تا آثار دفاع مقدس زنده نگه داشته شوند، افزود: دفاع مقدس بخشی از الگویی است که به عنوان نظام مقدس جمهوری اسلامی شناخته می‌شود که در بُعد دفاع مقدس خودش را نشان داد.

وی ادامه داد: یک حاکمیت و یک نظام حکمرانی ابعاد متنوعی از اداره کشور، مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، امنیتی و سایر موارد دارد؛ همچنین در دفاع از مرز بوم و دفاع از ارزش‌های خود از نظامی برخوردار است که بر اساس الگو، اهداف و اصول انقلاب اسلامی استوار شده است.

خلیلیان بیان کرد: در دفاع مقدس بخش خالصی از حکمرانی نظام جمهوری اسلامی خود را در بُعد دفاع از آب و خاک، دفاع از ناموس و نظام اسلامی، مبارزه بی امان با استکبار جهانی و دشمنان اسلام ناب محمدی (ص) نشان داد.

وی با اشاره به اهمیت ارزش‌هایی که انقلاب اسلامی بر اساس آن شکل گرفت و پاس داشت این ارزش‌ها در راستای تداوم نظام توضیح داد: عواملی که به وجود آورنده یک حکومت و یک نظام هستند همان عوامل تداوم بخش آن نظام به شمار می‌روند و از این رو باید این عوامل را پاس بداریم و تقویت کنیم و به یک الگو در صحنه عمل تبدیل کنیم.

تعمیم دفاع مقدس به بخش‌های مختلف نظام

استاندار خوزستان تاکید کرد: بزرگداشت‌ها و پاسداشت‌ها صرفاً برای یادی از تاریخ نیست بلکه باید این الگو و ارزش را به صحنه عمل بیاوریم چون ما در بخشی از نظام حکمرانی جمهوری اسلامی یک گوشه خالص دفاع مقدس را شاهد بودیم که باید آن را به سایر بخش‌ها نیز تعمیم دهیم.

وی بر شناخت و تبیین دفاع مقدس در حوزه‌های مختلف تاکید کرد و افزود: نه تنها نگذاریم ارزش‌های دفاع مقدس فراموش شود بلکه آنها را باید به صحنه عمل بیاوریم، در پاسداشت ارزش‌های دفاع مقدس فقط یادی از تاریخ نمی‌کنیم بلکه مسیری را در کتب خود و در پاسداشت ارزش‌ها تبیین می‌کنیم که باید طبق این مسیر حرکت کنیم، ما باید بتوانیم ارزش‌های دفاع مقدس را به شکل خالص حفظ کنیم.

خلیلیان با اشاره به شاخص‌های عنوان شده در سخنان مقام معظم رهبری پیرامون دیدگاه‌های امام (ره) تاکید کرد: شاخص نخست اینکه دیدگاه‌های امام (ره) تحریف نشود و دوم اینکه این دیدگاه‌ها به عنوان نقشه راه قلمداد شود.

جلوگیری از تحریف ارزش‌های دفاع مقدس

وی با تاکید بر ثبت ارزش‌های دفاع مقدس توضیح داد: ارزش‌های دفاع مقدس را پاس بداریم آنها را به ثبت برسانیم اجازه ندهیم این ارزش‌ها تحریف شوند یا به گونه دیگری جلوه گر شوند در عین حال مسیر را باز کنیم و بر آن اساس باید مسئولان نظام جمهوری اسلامی حرکت کنند.

استاندار خوزستان با اشاره به بهره‌مندی از حضور جانبازان و شهدای زنده بیان کرد: وجود این سرافرازان وظیفه سنگینی را به ما یادآور می‌شود که باید بر اساس عقلانیت و در عین حال پایبندی به اصول، آرمان‌ها و ارزشهای انقلاب اسلامی بتوانیم مسائل و مشکلات جامعه خود را حل کنیم و سرمایه‌های اجتماعی نظام را تقویت کنیم و بتوانیم جایگاه نظام مقدس جمهوری اسلامی را ارتقا ببخشیم.

وی ادامه داد: امروز وظیفه سنگینی بر عهده نویسندگان است تا آنچه را که در میان کتاب‌های خود در قالب‌های مختلف برای بیان تاریخ به ثبت می‌رسانند به شکلی واضح و به دور از هر گونه تحریف به نسل جاری و نسل بعد منتقل کنند.

خلیلیان یادآور شد: ما با نسلی مواجه هستیم که ممکن است ذهنیت عینی از دفاع مقدس نداشته باشند و آنچه را که می‌شنود و به آنان از لابه‌لای کتاب‌ها و سخنرانی‌ها به آنان منتقل می‌شود، تجسمی از دفاع مقدس باشد

وی با اشاره به اهمیت کتابخانه‌های تخصصی در حوزه دفاع مقدس بیان کرد: این اقدام بسیار کار ارزشمندی است و می‌تواند به عنوان مرجعی برای مطالعات و پژوهش‌ها در حوزه دفاع مقدس باشد.