The title of your home page
دوشنبه، 31 اردیبهشت 1397 - 00:23   
 
آخرین اخبار|پربیننده ها
- اندازه متن: + -  کد خبر: 3894صفحه نخست » آخرین اخبارسه شنبه، 26 بهمن 1395 - 21:26
صحیفه فرصتی مطلوب در شناخت جامعیت امام خمینی(ره) است
حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی ضمن تبیین جامعیت شخصیت امام خمینی(ره) گفت: صحیفه فرصت خوبی برای شناخت امام خمینی(ره) است و اگر بخواهیم جامعیت امام(ره) را جایی دنبال کنیم در مجموعه صحیفه می‌توان آن را یافت.
  

به گزارش عروج؛ نشست هم‌اندیشی اعضای هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحسن شفیعی، رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان با موضوع «صحیفه امام خمینی(ره) راهی برای فردا» امروز سه‌شنبه ۲۶ بهمن در این دانشگاه برگزار شد.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی در این نشست گفت: ما در حوزه و دانشگاه استادان و اندیشمندان زیادی را داریم که هر کدام در جهتی صاحب تخصص و نام هستند؛ در حوزه فلسفه، فقه،‌ اصول، کلام و ... .گاهی ورود و پیش‌روی در یکی از حوزه‌ها در حوزه‌های دیگر یک بازدارندگی ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: مثلاً عرفا و کسانی که در عرصه سیر و سلوک پیش می‌روند گاه در حوزه علوم و فعالیت‌های اجتماعی توانمند نیستند. نکته ارزشمندی که در شخصیت امام بزرگوار وجود دارد این است که امام(ره) علاوه بر کارآمدی و سرآمدی در حوزه‌های مختلف، یک جامعیتی در شخصیتشان وجود دارد.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان در توضیح این مطلب گفت: فقه، اصول و کلام و فلسفه امام(ره) در کنار هم یک منظومه‌ای از امام(ره) به نمایش گذاشته‌اند و این خود مستقلاً یک امتیاز است. مثلاً می‌بینید امام یک عارف به تمام معناست و در عین حال یک آدم حاضر در عرصه اجتماع، به روز و آشنا به مسائل است. امام یک فیلسوف به تمام معناست اما زبانش در ارتباط با مردم زبان قابل فهمی است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی با بیان اینکه جامعیت شخصیت امام(ره) بسیار ارزشمند است، گفت: حدود ۵۲ اثر از امام در طول این سال‌ها در عرصه‌های مختلف فقه، اصول، فلسفه و حتی شعر چاپ شده است. برای کسانی که بخواهند شخصیت امام را تک‌بعدی دنبال کنند با مراجعه به آثار ایشان می‌توانند این کار را انجام دهند؛ اما اگر بخواهیم جامعیت امام(ره) را جایی دنبال کنیم در مجموعه صحیفه است.

به گفته وی اولین بار دو یا سه سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی، در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به این فکر افتادند که مطالب، سخنرانی،‌ نامه‌ها و بیانیه‌ها و نوشته‌های امام(ره) را جمع‌آوری کنند و کتاب صحیفه نور در بهمن سال ۶۱ چاپ شد.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان اظهار کرد: صحیفه نور مجموعاً به ۲۲ جلد رسید. این مجموعه مقدمه‌ای دارد که شامل ۹ صفحه و به قلم رئیس جمهور وقت؛ آیت‌الله العظمی خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب نوشته شده است. در این مقدمه رهبر معظم انقلاب می‌نویسند: «پیام‌های امام سه ویژگی اساسی دارد؛ برانگیختن مردم، هدایت امت و ثبت دقیق مسائل.» جالب توجه است که جمله معروفی که از رهبر معظم انقلاب شنیده‌ایم: «این انقلاب بدون نام امام خمینی(ره) در هیچ کجای جهان شناخته شده نیست.» در این مقدمه نوشته شده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی با بیان اینکه صحیفه نور امتیازاتی دارد اما اشکالاتی هم در آن است، درباره امتیازات این مجموعه گفت: صحیفه نور اولین کاری است که چاپ شده و کار اول همیشه امتیاز دارد. مقدمه اول این کتاب هم مقدمه خوب و مفیدی است. امتیاز دیگر صحیفه نور این است که هر جایی که جمع‌ آورندگان این کتاب از امام دست‌خطی پیدا کردند آن را نیز کار کرده‌اند. همچنین در پایان صحیفه فهرست آیات و روایات آمده است.

وی تصریح کرد: اشکالات کار شامل اشکالات تایپی متعدد، درج اشتباه تاریخ صدور پیام‌ها و سخنرانی‌های امام که ارزش اسناد به مجموعه را پایین می‌آورد، خلط میان مطالب دیگران و سخنان امام(ره)، اشتباه در تاریخ‌های شمسی و قمری و همچنین شامل نبودن بر تمام اسناد باقی‌مانده از امام است.

رئیس دفتر نهاد استانی نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان ادامه داد: در سال ۷۸ و به مناسبت صدمین سال تولد امام(ره) مجموعه صحیفه امام چاپ شد. مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام این مجموعه را در ۲۲ جلد به چاپ رساند. صفحات این کتاب آراسته و خطوط آن نسبت به صحیفه نور روشن است. تمام آنچه مربوط به امام(ره) است به ترتیب تاریخی در آن تنظیم شده است. کلمات و واژه‌های ناآشنا به ذهن در ذیل صفحه ترجمه و توضیح داده شده است و جلد ۲۲ آن نمایه موضوعی بسیار عالی و پاکیزه‌ای است.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی گفت: از اشکالات صحیفه امام(ره) این است که دست‌خط امام(ره) در این مجموعه آورده نشده است و این برای اهل تحقیق و علاقه یک محرومیت است. از نظر استناد صحیفه امام کاملاً‌ مورد تأیید مؤسسه است. اشکالات تاریخی در این کتاب اصلاح شده و بر اساس زمان صدور متن یا سخنرانی امام تنظیم شده است.

وی در ادامه به استادان پیشنهاد کرد: صحیفه را نه از منظر کتابی از رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی نگاه کنید ـ که این منظر هم در جای خود کاملاً مؤثر و کارآمد است ـ بلکه بر اساس ذائقه خود به صحیفه مراجعه کنید. در صحیفه تاریخ، فلسفه،‌ حکمت، عرفان و ... هست؛ صیحفه نکته و مطلب بسیار دارد.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان بیان کرد: از ویژگی‌های صحیفه این است که انسان از خیلی مسائل روایتی دست‌ اول پیدا می‌کند. صحیفه سرمایه‌ای است که خیلی حیف است اینقدر دست‌ پایین از آن استفاده شود. اگر انسان یک دور صحیفه امام را مرور کند ذائقه امام(ره) دستش می‌آید.

حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی با بیان اینکه منظومه فکری امام(ره) در صحیفه است،‌ گفت: بر افکار امام(ره) یک روحی حاکم است و اگر با آن انس بگیرید می‌توانید ذائقه امام را بدانید و می‌شود گاهی پیش‌‌بینی کرد اگر در این مسئله امام بود امروز چه می‌گفت. جملات ایشان بسیار تعیین کننده است.

وی با اشاره به بیانات و سخنان امام در مورد قرآن کریم در صحیفه امام(ره) گفت: مطالب قرآنی امام(ره) در صحیفه جمع‌آوری شده و مستقلاً در مجموعه‌ای چاپ شده است.

رئیس دفتر استانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌های خوزستان در پایان توصیه کرد: برای شناخت امام نه صرفاً به عنوان رهبر انقلاب اسلامی و بنیانگذار جمهوری اسلامی بلکه به عنوان یک متفکر و اندیشمند در کنار آثار تخصصی امام صحیفه فرصت خوبی است. مراجعه موردی و موضوعی به صحیفه و مرور آن مفید است.

   
  

نظر شما:
نام:
پست الکترونیکی:
آدرس وب:
نظر
 
  کد امنیتی:
 
 
 
 
کلیه حقوق مادی و معنوی، متعلق به پایگاه اطلاع رسانی عروج می‌باشد.
INFO@ORUJ.IR
پشتیبانی توسط: خبرافزار