Oruj.ir | عروج : آيت‌الله جمي نماد و مرتبط جنگ و معنويت بود
پنجشنبه، 2 دی 1395 - 16:42 کد خبر:3804
وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه آيت‌الله جمي نماد جنگ و نماز بود و ميان جنگ و معنويت و نماز ارتباط برقرار كرد، گفت: ايشان به همه جريانات به عنوان فرزندان انقلاب اسلامي مي‌‌نگريست و از اين منظر پدري بزرگ براي ديار و سرزمين آبادان و خرمشهر به شمار مي‌رفت.


به گزارش عروج؛ سيدرضا صالحي‌اميري وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي در مراسم هشتمين سالگرد درگذشت آيت‌الله غلامحسين جمي كه صبح امروز پنجشنبه ۲ دي‌ماه در آبادان برگزار شد، با بيان اينكه مفتخرم كه سلام رئيس جمهور را به شما مردم آبادان ابلاغ كنم، گفت: اين باور را از زبان رياست جمهور اعلام مي‌كنم كه عزت و شرف ما در گرو انسانهاي بزرگي بود كه با خون خود، امنيت و شرافت و آرامش را براي ايرانيان به ارمغان آوردند.

 

وي گفت: انصافا ايران اسلامي مديون اين منطقه و جغرافيا، خونهاي پاك اين ديار، شهدا و رزمندگان اين خطه، مردم، روحانيت و پاسداراني است كه مفهوم مقاومت و صبر را به جهانيان آموختند. آبادان را از منظر يك سرزمين مقدس و نقطه عطف تاريخي و تمدني مي‌نگريم. بنابر احوال تاريخي، اين جغرافيا نقطه ورود اسلام و تشيع بود. در اين جغرافيا انسانهايي زيست مي‌كردند كه دل در گرو اهل‌بيت(ع) داشته و دارند؛ عشاير اين منطقه حافظان حريم اين ديار مقدس هستند و پيشينه طولاني در عشق به نبوت و اهل‌بيت(ع) و حريم تشيع دارند و از اين منظر آبادان يك تاريخ و داراي حريم و حرمت است و انسان در آبادان و خرمشهر بايد از اعمال خود مراقبت كند.

 

صالحي‌اميري با بيان اينكه جنگ ما صرف مقابله با دشمن نبود بلكه به مثابه يك امر مقدس براي تبيين يك گفتمان در انقلاب اسلامي بود، افزود: از اين منظر در ادامه حيات اين انقلاب جنگ را عامل مقاوم كننده آن مي‌شناسيم. در ايران اسلامي جنگ به معناي مقابله برابر كفر تلقي شده است و آبادان با جنگ رابطه دروني دارد و اگر جنگ مقدس است، آبادان هم مقدس است و سخن گفتن از آبادان و خرمشهر سخن از ارزشها است. سخن گفتن از آيت‌الله جمي سخن گفتن از اخلاق، معرفت و فضيلت است؛ اينجا از شخصيت تجليل مي‌شود. آيت‌الله جمي به اعتراف همگان در معرفت به رسول اكرم(ص) و تمسك به اهل‎بيت(ع) پيشتاز بود.

 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه حضور در اين مراسم پيام روشني دارد كه بيانگر تداوم راه شهيدان، مسير مقاومت، ديانت، اخلاق و انسانيت است، گفت: حضور مردم در اين مراسم بيانگر آن است كه ريشه‌هاي انقلاب اسلامي هميشه زنده است و زنده خواهد ماند و توجه به مشكلات مردم خوزستان به ويژه آبادان و خرمشهر را به عنوان تكليف دائمي براي دولت مي‌دانيم؛ دولت نسبت به مسائل اين نقطه از كشور بي‌توجه نيست و مسائل آبادان و خرمشهر و خوزستان از مسائل اصلي دولت است.

 

وي ادامه داد: خوزستان انباشت سرمايه‌هاي ملي، ديني، سياسي و اقتصادي است؛ در مبحث بودجه رئيس جمهور بر توجه به مسائل خوزستان به ويژه آبادان و خرمشهر تاكيد داشتند. نمايندگان آبادان و خرمشهر هم به شدت پيگير مسائل اين دو شهر هستند. خدمت به مردم اين ديار ضرورت قطعي است.

 

صالحي‌اميري درباره ويژگي‌هاي شخصيتي آيت‌الله جمي توضيح داد: ايشان نماد خوبي‌ها، پاكي‌ها، اخلاق، معرفت و فضيلت بود؛ صبر و تحمل ايشان مثال زدني است؛ هيچگاه از شرايط احساس خستگي نكرد، به دنبال رفاه‌طلبي نبود و از مردم فاصله نگرفت. آيت‌الله جمي يك شخصيت انقلابي به معناي مقابله با همه سختي‌ها، ظلم ستم شاهي و صدام و صداميان و در كنار مردم ايستادن بود. وي پيرو واقعي امام راحل و رهبري بود؛ ولايت مداري را در عمل باور داشت و حريم‌دار ولايت در اين شهرستان بود.

 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي با بيان اينكه آيت‌الله جمي نماد جنگ و نماز بود و ميان جنگ و معنويت و نماز ارتباط برقرار كرد، گفت: ايشان به همه جريانات به عنوان فرزندان انقلاب اسلامي مي‌‌نگريست و از اين منظر پدري بزرگ براي اين ديار و سرزمين به شمار مي‌رفت. از انسانهاي بزرگي همچون آيت‌الله دشتي، شيخ عيسي طرفي و همه آناني ياد مي‌كنم كه براي ديانت، معنويت و بزرگي اين خطه تلاش كردند تا ريشه‎‌هاي آبادان هميشه سبز بماند.

 

وي گفت: آبادان و خرمشهر به عنوان نماد مقاومت و جنگ در كشور شناخته مي‌شود و از اين منظر آبادان يك سرمايه ملي است و هرنوع خدمت به اين مردم خدمت به همه مردم ايران است. از مسئولان شهري و استاني تقاضا دارم قدر اين مردم را بدانند و در جهت رفع مشكلات آنها بيشتر تلاش كنند.

 

صالحي‌اميري عنوان كرد: مشكلات استان خوزستان در سفر رئيس جمهور و سفرهاي متعدد وزيران ديده شده است و برطرف كردن اين مشكلات در اولويت كاري دولت قرار دارد و مردم در آينده نزديك اقدامات اساسي دولت در اين استان را خواهند ديد. در اين استان هيچ فرصتي براي پرداختن به حواشي و مناقشات بي‌حاصل نيست و اين موضوع مورد تاكيد رياست جمهوري است. همه بايد در متن حركت كنند و متن، خدمت به مردم است.

 

صالحي‌اميري افزود: آيت‌الله جمي شخصيتي بود كه هميشه به مطالبات مردم توجه زيادي داشت و هميشه اين موضوعات را به مسئولان متذكر مي‌شد. روحانيت بداند كه براي تداوم حيات اين سلسله و شجره طيبه بايد هميشه در دل و متن، همراه و همراز مردم باشد؛ نماد اين همراهي و همرازي در آيت‌الله جمي ديده مي‌شود؛ دگرخواهي در ايشان موج مي‌زد و هيچ‌چيز را براي خود و خانواده‌اش نمي‌خواست، هيچگاه از خون برادر شهيد خود بهره نبرد. ايشان نماد شجاعت و اخلاق بود؛ دُر گرانبهايي كه كمتر مشاهده مي‌شود.

 

وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي گفت: اگر برجام به نتيجه مي‌رسد و ما مي‌توانيم از حقوق ملت دفاع كنيم به پشتوانه خونهايي است كه در اين سرزمين براي بقا و تداوم انقلاب اسلامي فدا شده است، به پشتوانه مقاومت تاريخي مردم، انسانهاي سخت‌كوشي كه بر ويلچر نشسته‌اند ، روحانيت و زنان اين سرزمين است.

 

وي گفت: دنيا مي‌داند كه نمي‌تواند به اين سرزمين طمع و حمله كند؛ مقاومت مردم بود كه ما را در دنيا مقاوم كرده است و جهانيان جرات حمله به اين سرزمين را نخواهد داشت. مقاومت پرچم و نماد ايران است؛ مفهوم انقلابي بودن معادل توجه به مصالح مردم در زمان و مكان خاص است. در بحراني‌ترين نقطه جهان(خاورميانه) امن‌ترين نقطه جهان ايران است.

مرجع: ايكنا