Oruj.ir | عروج : طرح ضيافت زوار ادامه خدمت گذاري به زوار اباعبدالله(ع) در ايران
دوشنبه، 8 آذر 1395 - 14:41 کد خبر:3773
اين‌روزها در حالي اين زائران قصد بازگشت به شهرهاي خود را دارند كه برخي راهكارها براي سفر راحت آنها توسط خطوط ريلي و جاده اي انديشيده نشده است و عده اي از مردم خودجوش زائران را اسكان داده و شرايط بازگشت راحت آنها را فراهم مي كنند.


به گزارش عروج؛ پياده روي اربعين حسيني با همه شكوه و عظمت و البته تلخكامي شهادت هموطنانمان در انفجار تروريستي حله عراق به پايان رسيد.

همه دستگاه ها و مردم در استان خوزستان تلاش كردند تا خدمات خوبي را به زائران اربعين حسيني ارائه كنند اما گويي اين خدمت رساني پس از پايان اربعين حسيني رها شد و برخي از زائران را سرگردان گذاشت. همچنان بازگشت تعدادي از زائران اربعين حسيني ادامه دارد و اين افراد حتما بايد از يكي از شهرهاي استان خوزستان عبور كنند. اما در اين ميان گويي براي اسكان زائراني كه تا چند روز پس از اربعين به وطن بازمي گردند چاره اي انديشيده نشده است.

تعدادي از زائران حسيني به محض رسيدن به استان خوزستان مي خواهند به شهرهاي خود بازگردند اما در اين بين مشكلاتي پيش مي آيد كه گاه مجبور مي شوند در خوزستان اقامت كنند و موضوع اسكان آنها در اينجا مهم است.

عده اي از مردم، جوانان و روحانيون شهر اهواز به صورت خودجوش كار اسكان زائران حسيني را برعهده گرفته اند.

 


ساعت ۵ دقيقه به ۱۲ شب ۷ آذرماه است كه تعدادي از زائران در راه‌آهن اهواز حضور دارند. گروهي از بچه‌هاي مساجد اهواز براي اسكان زائران اربعين و انتقال آنها به منازل و حسينيه‌ها و مساجد هماهنگ شده، اقدامات لازم را انجام دادند.

براي اسكان اين زائران برخي از اين خدمت رسانان در ايستگاه راه‌آهن اهواز و تعدادي ديگر در پايانه سه راه خرمشهر حضور دارند.

 


محمدامين فاطمي‌كيا يكي از افرادي است كه بدر اين طرح بزرگ پاي كار آمده و براي فراهم كردن مكان استراحت زوار با دوستان خود تلاش مي كند.

وي در اين باره گفت: اين حركت براي خدمت به زائران امام حسين(ع) صورت گرفته است. برخي از حركت قطارها به دليل حادثه برخورد و قطار به يكديگر كنسل شد و براي زائران سرگرداني ايجاد كرد البته بعضي هم بليت بازگشت به شهرشان را دارند اما حركت با تاخير انجام مي شود. هواي اهواز سرد است و زائران جايي براي ماندن ندارند به همين دليل تصميم گرفتيم كه براي اسكان رائران فكري بكنيم.


 

فاطمي كيا افزود: اعضاي هيئت روضه‌الزهرا، مسجد جوادالائمه اهواز، مسجد فاطمه‌زهرا(كوروش) به صورت جهادي وارد كار شدند. بچه ها تا پاسي از شب در اينجا زائران را براي اسكان در مساجد، حسينيه ها و منازل هماهنگ مي‌كنند. همچنين وسايل نقليه هم از قبل هماهنگ شده كه زائران را به اماكن مورد نظر مي رسانند.

وي گفت: طي اعلام فراخوان «طرح ضيافت زوار» كه از پايان دهه محرم منتشر شد، تعدادي از مساجد و منازل شخصي مردمي اعلام آمادگي اسكان زائران را كردند؛ زائران يك شب را استراحت مي‌كنند و صبح فردا راهي ترمينال مي‌شوند. در اين طرح تاكنون بيش از ۱۵۰۰ نفر اسكان داده شدند.

 


فاطمي كيا بيان كرد: همچنين برخي از زوار اتباع خارجي مثل افغانستان، پاكستان، هندوستان به خاطر عدم آشنايي با نحوه بليت گرفتن دچار سرگرداني بيشتري نسبت به هموطنانمان مي شوند كه ما در حد توان‌ به آنها كمك مي كنيم به اين دليل كه حضرت آقا بر انجام كارها با توان نيروي مؤمن مردمي و انقلابي تاكيد دارند.

 

وي با تاكيد براينكه طرح كاملا مردمي است و توسط هيئات و برخي از مساجد و روحانيت و جوانان اجرا مي‌شود، گفت: ستاد اربعين، شهرداري، اتوبوس‌راني هيچ‌كدام اقدام مناسبي را در راستاي خدمت رساني به زائران پس از اربعين انجام ندادند. هيج نهادي به ما كمك نكرد مگر بسيج شهيد تندگويان در يكي دو شب اخير آمدند و به ما كمك كردند.


 

فاطمي كيا عنوان كرد: به اعتقاد ما اين كار بايد مردمي بماند اما دستگاه‌هاي ذيربط مي‌توانند زيرساخت‌ها از جمله اتوبوس يا پتو، مواد اوليه خوراكي را تهيه كنند. مردم تاكنون اين كارها را انجام داده‌اند و باقي را بي‌منت هم انجام مي‌دهند. اما ديگر اقدامات به توانمندكردن زيرساخت‌ها باز مي گردد. به طور مثال بليت از اهواز تا مشهد ۲۵۰ هزار تومان بود كه با پيگيري و حضور بازرس به ۱۷۰ هزار تومان كاهش يافت.

 وي درباره اين طرح گفت: بدنه مردمي به خروش افتاده و اين طرح بايد تبديل به نهضت ضيافت زوار شود. ما با كمبود پتو و تجهيزات گرمايشي مثل بخاري مواجه هستيم. در اماكني كه تردد زوار زياد است مثل ترمينال يا راه‌آهن، پليس‌راه واحدي براي اطلاع‌رساني به زائران بايد اختصاص يابد.

فاطمي كيا گفت: يكي از مشكلات مشاهده شده اين بود كه مسئولان راه‌آهن پس از ساعت ۱ بامداد راه آهن را مي‌بستند و زائران كه مي‌خواستند از امكانات اوليه مثل سرويس بهداشتي استفاده كنند، نمي توانستند.

 


كار انتقال زوار  توسط اين افراد در هواي سرد اهواز كه مثل گرمايش كمتر قابل تحمل است ادامه دارد؛ زائران يك به يك سوار خودروهاي تهيه شده مي شوند تا پس از استراحت بتوانند به خانه ها و شهرهاي خود بازگردند.

البته يكي از مواردي كه باعث تعجب بود اين بود كه راه آهن اجازه نمي داد كسي در ايستگاه بايستد. همه هم نگران هزينه بليت بودند و به همين دليل در پرداخت كرايه ها با مشكل مواجه مي شدند.

پياده روي اربعين حسيني تجلي عشقي خالصانه از كوچك تا بزرگ به خاندان رسول خدا(ص) به ويژه امام حسين(ع) است؛ اين عشق سراپاي وجود مردم را فراگرفته است و آنها در اين راه همه سختي ها را به جان مي پذيرند اما بايد مسئولان تا به انتهاي اين سفر سراسر معنويت و خوبي راحتي و آسايش زائران را فراهم كنند.